Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Powstanie Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego

Radni Powiatu Jarosławskiego zadecydowali na sesji, która odbyła się 30 stycznia 2018 r., o utworzeniu Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Jarosławiu. Ratownictwo medyczne zostanie wyłączone ze struktur Centrum Opieki Medycznej, jak było do tej pory, i zostanie samodzielnym podmiotem od 1 kwietnia 2018 roku.

Utworzenie Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego związane jest z prowadzonymi obecnie pracami w Sejmie nad ustawą o ratownictwie medycznym, która zakłada, że aby świadczyć usługi ratownictwa, muszą to być placówki samodzielne i społeczne.


- W oczekiwaniu na te zmiany, już teraz chcemy zgłosić swoją gotowość do świadczenia usługi, co przewidują nowe ustawowe rozwiązania, obsługi czterech powiatów: jarosławskiego, przemyskiego, przeworskiego i lubaczowskiego, pod względem ratownictwa medycznego – przekonywał radnych do przyjęcia uchwały, starosta jarosławski, Tadeusz Chrzan. – Powstanie Stacji daje nam szanse na zlecenie tych usług przez wojewodę podkarpackiego. Dodatkowo trzeba też pamiętać, że Jarosław jest położony centralnie względem powiatów o których mówimy, co w przypadku ratownictwa medycznego jest atutem nie do przecenienia.

Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego do czasu zmian ustawowych będzie zlokalizowane, tak jak do tej pory, na terenie jarosławskiego szpitala. - W przyszłości, wraz z jej rozwojem, myślimy, żeby umieścić Stację na terenie bazy należącej do PKS w Jarosławiu, ze względów logistycznych – mówił Tadeusz Chrzan.

W czasie sesji zapadła także m.in. decyzja o zabezpieczeniu środków przez Powiat Jarosławski na rozbudowę drogi - wraz z rozbiórką i budową nowego mostu na rzece Wiszni - na drodze powiatowej Radymno-Chałupki Medyckie. Taka decyzja była niezbędna w związku z możliwością pozyskania 3,5 mln złotych (50% inwestycji) na ten cel z budżetu państwa.

Kliknij aby posłuchać tekstu