Powstanie Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego

Radni Powiatu Jarosławskiego zadecydowali na sesji, która odbyła się 30 stycznia 2018 r., o utworzeniu Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Jarosławiu. Ratownictwo medyczne zostanie wyłączone ze struktur Centrum Opieki Medycznej, jak było do tej pory, i zostanie samodzielnym podmiotem od 1 kwietnia 2018 roku.

Utworzenie Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego związane jest z prowadzonymi obecnie pracami w Sejmie nad ustawą o ratownictwie medycznym, która zakłada, że aby świadczyć usługi ratownictwa, muszą to być placówki samodzielne i społeczne.

- W oczekiwaniu na te zmiany, już teraz chcemy zgłosić swoją gotowość do świadczenia usługi, co przewidują nowe ustawowe rozwiązania, obsługi czterech powiatów: jarosławskiego, przemyskiego, przeworskiego i lubaczowskiego, pod względem ratownictwa medycznego – przekonywał radnych do przyjęcia uchwały, starosta jarosławski, Tadeusz Chrzan. – Powstanie Stacji daje nam szanse na zlecenie tych usług przez wojewodę podkarpackiego. Dodatkowo trzeba też pamiętać, że Jarosław jest położony centralnie względem powiatów o których mówimy, co w przypadku ratownictwa medycznego jest atutem nie do przecenienia.

Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego do czasu zmian ustawowych będzie zlokalizowane, tak jak do tej pory, na terenie jarosławskiego szpitala. - W przyszłości, wraz z jej rozwojem, myślimy, żeby umieścić Stację na terenie bazy należącej do PKS w Jarosławiu, ze względów logistycznych – mówił Tadeusz Chrzan.

W czasie sesji zapadła także m.in. decyzja o zabezpieczeniu środków przez Powiat Jarosławski na rozbudowę drogi - wraz z rozbiórką i budową nowego mostu na rzece Wiszni - na drodze powiatowej Radymno-Chałupki Medyckie. Taka decyzja była niezbędna w związku z możliwością pozyskania 3,5 mln złotych (50% inwestycji) na ten cel z budżetu państwa.