Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Festiwal filmowy w Gdyni z jarosławskimi akcentami! I to u jakich reżyserów!

Na zdjęciu Krzysztof Zanussi (pierwszy z prawej) z jarosławskimi statystami w pałacu w Sieniawie. Na zdjęciu Krzysztof Zanussi (pierwszy z prawej) z jarosławskimi statystami w pałacu w Sieniawie.

Już 17 września rusza Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jak co roku widzowie FPFF będą mogli zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych. Wśród nich dwa – „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego i „Eter” Krzysztofa Zanussiego, do których zdjęcia były kręcone także w Jarosławiu i okolicach.

Historia opowiadana przez Zanussiego w filmie „Eter” może wciągnąć… Początek dwudziestego wieku na obrzeżach Cesarstwa Rosyjskiego. Doktor podaje śmiertelną dawkę eteru młodej kobiecie, którą pragnie uwieść. Ucieka. Znajduje zatrudnienie w austriacko-węgierskiej twierdzy, gdzie kontynuuje eksperymenty z eterem… Zdjęcia do tego filmu kręcone były m.in. w Jarosławiu, Zarzeczu i Sieniawie. A jeszcze jedną ciekawostką jest to, że starosta jarosławski Tadeusz Chrzan był jednym ze statystów w tym filmie, mając okazję porozmawiać z Krzysztofem Zanussim o potencjale filmowym powiatu jarosławskiego oraz wręczyć mu pakiet promocyjny, m.in. z lokalnymi wyrobami z serii „Smaki Ziemi Jarosławskiej”. Na zdjęciu reżyser (pierwszy z prawej) z jarosławskimi statystami w pałacu w Sieniawie.

Z kolei Pruchnik i okolice wybrał do części zdjęć w swoim filmie „Ułaskawienie” Jan Jakub Kolski. „Ułaskawienie” to historia o rodzicach żołnierza opowiadana z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Wpisana w dramatyczne wydarzenia w powojennej Polsce, zawiera jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna.

Zwiastun „Ułaskawienia” dostępny jest TUTAJ Poniżej zaś zapowiedź "Eteru"

Media

Kliknij aby posłuchać tekstu