Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Finał projektu "Bliżej rynku pracy" w szkołach powiatu jarosławskiego

Zdj.: Aktualności TVP3 Rzeszów Zdj.: Aktualności TVP3 Rzeszów

Zakończył się trwający 2 lata projekt Bliżej rynku pracy realizowany w dziewięciu zespołach szkół powiatu jarosławskiego. Wyposażono je w nowoczesne pracownie i sprzęt do praktycznej nauki kilku zawodów - związanych między innymi z weterynarią, gastronomią, grafiką a nawet obsługą dronów. Dzięki temu uczniowie - po skończeniu edukacji - nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy.

Zobacz film TVP3 Rzeszów. Jest dostępny TUTAJ

Jako jedna z dwóch placówek na Podkarpaciu Zespół Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu uczy przyszłych techników weterynarii. W nowej pracowni spędzają najwięcej czasu poznając między innymi anatomię zwierząt i diagnostykę. Pomaga w tym nowoczesny sprzęt, w tym kilkanaście mikroskopów z całym zestawem laboratoryjnych preparatów.

Do dyspozycji uczniów są także nowoczesne analizatory biochemiczne i hematologiczne. Oraz specjalne fantomy na przykład psa, przy których mogą uczyć się jak pomagać zwierzętom. Wyposażenie nowej pracowni weterynaryjnej kosztowało 100 tysięcy złotych. W ramach projektu - Bliżej rynku pracy z nowego sprzętu mogą korzystać także uczniowie innych kierunków.

- Skorzystaliśmy z dofinansowania 200 tysięcy złotych i wsparliśmy wszystkie nasze kierunki techniczne, te które zasługują na inwestycje i są kluczowe jeśli chodzi o przyszłość i możliwości kształcenia. – mówi dyrektor jednej ze szkół.

Nowa pracownia powstała także w Zespole Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących. Praktyczne zajęcia mają tu przyszli piekarze i cukiernicy zarówno ze szkoły branżowej jak i technikum. Pod okiem nauczycieli - od podstaw przygotowują pieczywo, ciasta i desery.

Zajęcia w pracowni może mieć jednocześnie kilkunastu uczniów, a każda grupa przygotowywać inne wyroby. Do dyspozycji mają sprzęt, którego nie powstydziłaby się żadna profesjonalna piekarnia, czy cukiernia. Kosztował blisko 160 tysięcy złotych.

Większe szanse zatrudnienia - taki był cel realizowanego przez 2 lata projektu „Bliżej rynku pracy”. W powiecie jarosławski włączyło się do niego 9 zespołów szkół, które w sumie dostały 4 miliony 300 tysięcy złotych. Większość to dotacja z funduszy europejskich. Pieniądze wykorzystano nie tylko do zakup nowego sprzętu do szkolnych pracowni, ale także na opłacenie zawodowych praktyk, szkoleń i kursów. Skorzystało z nich 1600 uczniów, ale też 68 nauczycieli.

Informacja: Aktualności TVP3 Rzeszów (Krzysztof Kuchaj)

Projekt "Bliżej rynku pracy - kompleksowy program edukacji zawodowej w Powiecie Jarosławskim" był współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020

2

Kliknij aby posłuchać tekstu