Początek remontu budynku dla Powiatowego Ogniska Baletowego

Na potrzeby Powiatowego Ogniska Baletowego zostanie zmodernizowany zabytkowy budynek przy ul. Jana Hetmana Tarnowskiego 1 w Jarosławiu. Przypomnijmy, że w 2008 r. budynek został zwrócony Gminie Żydowskiej i jego właścicielem została Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W 2017 r. władze samorządowe Powiatu Jarosławskiego zdecydowały z kolei o jego zakupie na rzecz działalności edukacyjno-kulturalnej, po półrocznych negocjacjach, za kwotę 500 tys. złotych.

Budynek to neoklasycystyczny gmach Stowarzyszenia Rękodzielników Żydowskich „Jad Charuzim”, wzniesiony według projektu S. Kormana w latach 1907–1912. W wojewódzkim rejestrze zabytków jest od 1984 r. Teraz będzie remontowany i przebudowywany. Starostwo Powiatowe w Jarosławiu rozpoczęło właśnie poszukiwanie wykonawcy.

- Planujemy, że do tego budynku powróci Powiatowe Ognisko Baletowe – wyjaśnia starosta jarosławski Stanisław Kłopot. – Ten budynek to wspaniały zabytek, symbol miasta i powiatu. Dodatkowe pieniądze na remont chcemy pozyskać także z funduszy zewnętrznych.

Prace mają objąć m.in. wykonanie ścian działowych i montaż stolarki drzwiowej, wykonanie podestu na poddaszu oraz dach, czyli wymianę więźby, nowe pokrycie dachowe, orynnowanie oraz wymianę stolarki okiennej. Zmodernizowane zostaną również wszystkie instalacje. Inwestycja powinna się zakończyć w maju przyszłego roku.