piątek, 30 Sty, 2015
   
Rozmiar tekstu

Miasto Jarosław

Miasto jest miejscem krzyżowania się drogi międzynarodowej E40 - Wrocław - Kijów oraz krajowej Warszawa - Lublin - Przemyśl. Posiada również bezpośrednie i dogodne połączenie kolejowe na trasie Przemyśl - Wrocław. Jarosław stanowi ważny ośrodek usługowy, handlowy i produkcyjny zarówno dla przedsiębiorców, ale również mieszkańców dwóch powiatów (jarosławskiego i przeworskiego). Miasto pełni funkcję centrum handlowego i dystrybucyjnego dla wschodniej części województwa podkarpackiego.
Na terenie miasta koncentrują się usługi niemal we wszystkich najpotrzebniejszych branżach. Zakres zapotrzebowania w tym względzie jest jednak tak duży, że z powodzeniem powstają i funkcjonują nowe zakłady usługowe, jednostki handlu detalicznego i hurtowego branży spożywczej i przemysłowej. Jarosław to również centrum edukacji na wszystkich poziomach. 30 placówek edukacyjnych kształci zarówno w systemie ogólnokształcącym, jak również zawodowym: geodezyjnym, budowlanym, spożywczym i chemicznym, odzieżowym, mechanicznym itp. Jarosław to również prężnie rozwijający się ośrodek szkolnictwa pomaturalnego: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa obecnie kształci prawie 8200 studentów w systemach dziennym i zaocznym.

Jarosław zasłynął w Europie XVI wieku z jarmarków, które porównywano z targami we Frankfurcie. To tu spotykał się Wschód z Zachodem, wymieniając nie tylko towary, bydło, cenne sukna, lecz i także myśli i doświadczenia. Próbując rozwijać tę ideę, od 12 lat miłośnicy muzyki i dawnej kultury uczestniczą w jednym z największych w Europie spotkań z dawną kulturą. Na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni", co roku przybywają najsławniejsi wirtuozi. Ten Festiwal różni się tym od innych, że przez osiem dni sierpnia muzycy spotykają się z publicznością nie tylko podczas wieczornych koncertów, lecz uczestniczą w proponowanym przez organizatorów rytmie dnia, rozpoczynając od Jutrzni w klasztorze, poprzez spotkania i warsztaty, koncerty festiwalowe, kończąc dzień wspólną zabawą, śpiewem dawnych pieśni i tańcami sprzed paru wieków w urokliwej Wielkiej Izbie oraz na dziedzińcu kamienicy Gruszewiczów.

Jarosław położony na styku kultur, ze swoją historią i zabytkami, stanowi obszar atrakcyjny turystycznie. Wśród miejsc godnych polecenia wymienić należy Rynek i jego najbliższe okolice – neorenesansowy ratusz, kamienicę Orsettich (jeden z najcenniejszych zabytków epoki renesansu), kamienicę Rydzikowskich, kamienicę "królowej Marysieńki", opactwo Benedyktynek, klasztor o.o. Dominikanów, dawną synagoge, cerkiew greckokatolicka, miejską wiatę targową i stary cmentarz.

Additional Info

 • Władze gminy lub miasta:

  Burmistrz Miasta: Waldemar Paluch


 • Adres urzędu gminy lub miasta:

  Urząd Miasta Jarosław
  Rynek 1
  37 - 500 Jarosław


 • Telefon: 16 624 87 00
  16 624 87 01

 • Fax: 16 624 87 65
 • Adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. =:=:=
 • Godziny urzędowania:

  poniedziałek - piątek: 7:00 - 16:00


Mapa powiatu

Kliknij obszar mapy aby przejść do wybranych informacji...

Zobacz również...


Starostwo Powiatowe Jarosław ul. Jana Pawła II 17 37-500 Jarosławtel: +48 16 624 62 00fax: +48 16 624 62 49 realizacja: nexim.net