poniedziałek, 27 Kwi, 2015
   
Rozmiar tekstu

Miasto Jarosław

Miasto Jarosław położone jest we wschodniej części województwa podkarpackiego na pograniczu odznaczającego się łagodnymi wzniesieniami Pogórza Rzeszowskiego (zwanego w tej części Pogórzem Jarosławskim) i Doliny Dolnego Sanu.

W Jarosławiu zamieszkuje ponad 38 tysięcy osób na powierzchni 34,46 km2 . Tym samym miasto to znajduje się wśród 5 miast woj. podkarpackiego (Krosno, Jasło, Sanok, Dębica) liczących 30-50 tys. mieszkańców.

Jarosław położony jest na przebiegu ważnych szlaków komunikacyjnych Polski południowej – autostrady A-4 Korczowa - Kraków - Katowice - Zgorzelec oraz w kierunku północ-południe - drogi krajowej nr 77 Warszawa - Lublin - Przemyśl - Medyka.

Jarosław posiada znaczące powierzchnie przeznaczone pod działalność przemysłową, wytwórczą lub usługową, która zlokalizowana jest na terenie całego miasta.

Na terenie miasta koncentrują się usługi niemal we wszystkich najpotrzebniejszych branżach. Zakres zapotrzebowania w tym względzie jest jednak tak duży, że z powodzeniem powstają i funkcjonują nowe zakłady usługowe, jednostki handlu detalicznego i hurtowego branży spożywczej i przemysłowej. Jarosław to również centrum edukacji na wszystkich poziomach. Kilkanaście placówek edukacyjnych kształci zarówno w systemie ogólnokształcącym, jak również zawodowym: geodezyjnym, budowlanym, spożywczym i chemicznym, odzieżowym, mechanicznym itp. W Jarosławiu działa także Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna.

Jarosław położony na styku kultur, ze swoją historią i zabytkami, stanowi obszar atrakcyjny turystycznie. Wśród miejsc godnych polecenia wymienić należy Rynek i jego najbliższe okolice – neorenesansowy ratusz, kamienicę Orsettich, w której obecnie mieści się prowadzone przez Powiat Jarosławski muzeum, kamienicę Rydzikowskich, kamienicę Królowej Marysieńki, opactwo Benedyktynek, klasztor o.o. Dominikanów, dawną synagogę, cerkiew greckokatolicka, miejską wiatę targową i stary cmentarz.

Additional Info

 • Władze gminy lub miasta:

  Burmistrz Miasta: Waldemar Paluch


 • Adres urzędu gminy lub miasta:

  Urząd Miasta Jarosław
  Rynek 1
  37 - 500 Jarosław


 • Telefon: 16 624 87 00
  16 624 87 01

 • Fax: 16 624 87 65
 • Adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. =:=:=
 • Godziny urzędowania:

  poniedziałek - piątek: 7:00 - 16:00


Mapa powiatu

Kliknij obszar mapy aby przejść do wybranych informacji...

Zobacz również...


Starostwo Powiatowe Jarosław ul. Jana Pawła II 17 37-500 Jarosławtel: +48 16 624 62 00fax: +48 16 624 62 49 realizacja: nexim.net