Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

VI Ogólnopolski Maraton Matematyczny „Banachiada” w ZSTiO im. Stefana Banacha w Jarosławiu

9 marca 2018r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu odbył się VI Ogólnopolski Maraton Matematyczny „Banachiada”

„Banachiada” to inicjatywa pozwalająca nie tylko wspomnieć najwybitniejszego polskiego matematyka Stefana Banacha, ale przede wszystkim mająca na celu popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów oraz sprawdzenie przez nich własnego poziomu wiedzy i umiejętności w dziedzinie Królowej Nauk.

„Banachiada” przyciąga bardzo dużą liczbę uczestników, których nie zabrakło również i w tym roku. Wzięło w niej udział 40 zespołów z całego województwa podkarpackiego. Uczniowie w ciągu 5 godzin pracowali nad 120 zadaniami przygotowanymi przez Komisję Konkursową.

Zespół, który zwycięży otrzymuje tytuł „Banachmistrza”, zaś szkoła, z której pochodzi - statuetkę „Gęsi”, wzorowane na tradycji wspomnianej już Kawiarni. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody.

Maraton adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych, których praca przebiega  w dwuoosobowych zespołach przy oddzielnych stolikach. Ten zespołowy charakter rozwiązywania problemów, odwołuje się do tradycji Kawiarni Szkockiej, w której odbywały się spotkania matematyków lwowskich, a wśród których Banach oraz jego uczniowie stanowili prężnie pracujący kawiarniany zespół.

Ciekawostką jest to, że dla pracujących twórczo matematycznych intelektualistów, ogromną zaletą kawiarni były marmurowe blaty stolików, na których można było łatwo pisać, a następnie równie łatwo je ścierać. Podobną możliwość stwarzają uczniom organizatorzy konkursu przygotowując stoliki wyścielone papierem.

„Banachiada” została objęta honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Starostę Jarosławskiego.


Projekt dofinansowała Fundacja mBanku oraz Nadleśnictwo Jarosław.

Sponsorzy materialni:

- San Pajda

- Sokołów

- Papirus

Tekst i zdj.: ZSTiO w Jarosławiu

Kliknij aby posłuchać tekstu