Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Wydrukowali dla koleżanki ze szkoły protezę ręki

Zdj. Teleexpress Zdj. Teleexpress

Trójka uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu udowodniła, że upór, wytrwałość i prawdziwa pasja przenoszą góry. Chłopcy postanowili pomóc koleżance ze szkoły, która od urodzenia nie ma prawej ręki. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli zaprojektowali i wydrukowali na drukarce 3D protezę, dzięki której dziewczyna może chwytać i przenosić lekkie przedmioty. Proteza mechaniczna jest już gotowa, teraz celem jest wersja ulepszona elektroniczna, nad która młodzi konstruktorzy już pracują.

Zobacz film TVP3 Rzeszów. Jest dostępny TUTAJ

Zobacz także materiał w Teleexpressie TUTAJ

To efekt kilkumiesięcznej pracy Artura, Kuby i Damiana - uczniów jarosławskiego mechanika, którzy pod opieką nauczycieli stworzyli protezę ręki dla swojej koleżanki. Zadanie było bardzo ambitne, a pomysł podsunął jeden z uczniów, który na korytarzu zobaczył dziewczynę.

Artur Czyrny - Mieliśmy nadzieję, że zejdzie nam to tydzień, dwa, lecz rozciągnęło się to w czasie 3, 4 miesięcy. Bardzo dużo problemów mieliśmy po drodze, ponieważ części nie były dobrze spasowane i taki projekt wykonywaliśmy po raz pierwszy, nie mieliśmy tak jakby w tym doświadczenia.

Elektronik, mechanik i informatyk - każdy w ekipie miał inne zadanie. Najpierw Artur projektował poszczególne elementy protezy, potem do akcji wkroczyli jego koledzy.

Jakub Nowotarski - Ja odpowiadam za część elektroniczną, czyli za sterownik tej ręki oraz za część programową.

Damian Kobyliński - Moim zadaniem jest aby ręka ostatecznie została wykonana, żeby drukarka wydrukowała ją tak jak to Artur wykonał, w pracy na komputerze i po prostu moim zadaniem jest przedstawienie tego co jest na komputerze, w naszym realistycznym świecie, żeby to było namacalne.

Wszystko to dla lepszego komfortu życia ich koleżanki. Dziewczyna nie chce pokazywać twarzy do kamery, bo w związku ze swoją niepełnosprawnością wiele przeszła. Szczególnie dotknęły ją przykrości i szykany ze strony niektórych uczniów, podczas nauki w gimnazjum. Dlatego gest kolegów i wychowawcy bardzo ją wzruszył. Tym bardziej, że chłopcy od razu zaakceptowali ja w swoim gronie.

Artur Tutka, nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu - To jest moja wychowanka właśnie, która jest jedyna w klasie jako dziewczyna, bo to jest technik pojazdów samochodowych i ta ręka mam nadzieje, że jej pomoże, bo jest niezbędna. Ona zrobiła różnego rodzaju kursy, czy to kurs spawacza, różnego rodzaju uprawnienia.

Artur Czyrny
- To moja dobra koleżanka, więc to, że tak powiem napędzało mnie do działania. No i chęć pomocy innej osobie, no i wiadomo to jest zdobywanie doświadczenia, które w przyszłości się przyda. Ręka mechaniczna jest już gotowa.

19-latka już z niej korzysta. Chłopcy nie powiedzieli jednak ostatniego słowa. Kolejna ulepszona wersja ręki właśnie powstaje na szkolnej drukarce 3D. Tym razem będzie to proteza elektroniczna, która finalnie zostanie pokryta materiałem przypominającym skórę. Praca, jaką wykonali młodzi ludzie, jest imponująca, zwłaszcza, że koszt takiej protezy na rynku to ponad 100 tysięcy złotych.

Zakup drukarki 3d, na której została wydrukowana proteza był możliwy dzięki projektowi "Bliżej rynku pracy - kompleksowy program edukacji zawodowej w Powiecie Jarosławskim", współfinansowanemu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020

Informacja za: Aktualności TVP3 Rzeszów (Anna Weselak), własna.

2

Kliknij aby posłuchać tekstu