sobota, 31 Sty, 2015
   
Rozmiar tekstu
Walory turystyczne

Walory turystyczne

10 powodów dla których warto odwiedzić Powiat Jarosławski

Opracował:  Jacek Hołub - przewodnik terenowy

Są takie regiony magiczne, które potencjalny turysta musi odwiedzić. Nie ulega wątpliwości, że takim miejscem położonym w województwie podkarpackim jest  Powiat Jarosławski. Ten skrawek naszej Małej Ojczyzny, w przeciwieństwie do pędzącego gdzieś świata, leżący w przysłowiowym trójkącie bermudzkim, na styku krain geograficznych i administracyjnych, posiada bardzo bogate walory krajobrazowe, przyrodnicze i historyczne. Czysty ekologicznie teren, niepowtarzalne krajobrazy Pogórza Dynowskiego - potocznie zwanego Małymi Bieszczadami, są idealnym miejscem dla każdego turysty. Cisza i błogi spokój tego miejsca jest wymarzonym na kontemplację i spotkanie duchowe z Tym, co ten piękny świat stworzył. Szlaki turystyczne piesze i rowerowe wiodące przez malownicze tereny Powiatu Jarosławskiego, zachęcają do skorzystania z tej formy turystyki. Każda z miejscowości posiada ciekawe zabytki kultury materialnej, często unikatowe. To wszystko gwarantuje  Powiat Jarosławski zarządzany przez dobrych Gospodarzy. Oto 10 powodów dla których warto tu przybyć.

1

Malowniczo położona Ziemia Jarosławska, jak i zamieszkujący ją mieszkańcy są gościnnymi, szlachetnymi i otwartymi dla wszystkich, którzy skierują tu swe kroki. Pod swój agroturystyczny dach, nowoczesnych hoteli i zajazdów, przyjmą każdego turystę chcącego poznać historię, tradycję i dzień współczesny dwóch miast i kilkudziesięciu miejscowości Powiatu Jarosławskiego. Troskliwi gospodarze gwarantują, że każdy znajdzie coś dla siebie, bo pakiet turystycznych produktów jest duży. Może to będą tajemnicze kurhany, wczesnośredniowieczne grodzisko Borusz, podziemna trasa turystyczna czy magiczna Mechowa Góra.

2

Jarosław - stolica powiatu, miasto o ponad 600 letniej  historii, pełne magii, kulturowości, zamieszkiwane przez ludzi różnych narodowości i wyznań. Tu od setek lat Wschód styka się z Zachodem. Miasto pełne ciekawych zabytków rożnych stylów i epok. Dawniej położone na ruchliwych szlakach handlowych, słynące w XVI i XVII wieku z międzynarodowych jarmarków, dziś jest znaczącym ośrodkiem administracyjno-gospodarczym i ważnym węzłem komunikacyjnym. Wizytówką miasta, uznawaną przez znawców historii za jedną z pereł renesansu, jest Kamienica Orsettich.

3

Rzeka San - błękitna wstęga Podkarpacia, od setek lat związana z miastem i regionem. W XVII i XVIII wieku wykorzystywany był jako ważny szlak wodny do transportu towarów. Dziś jej nurt jeszcze ekologicznie czysty, daje możliwość rekreacji, uprawiania sportów wodnych i wędkowania. Warto popłynąć kajakiem z jej prądem, jak i prawym dopływem - rzeką Lubaczówką.

4

Pruchnik to unikalny, urbanistyczny zespół zabudowy małomiasteczkowej, drewnianych domów z charakterystycznymi podcieniami wspartymi na słupach. Około 40 domów zbudowanych zostało w 2 połowie XIX w. a jest i kilka starszych. Klimat dawnego galicyjskiego miasteczka uzupełnia kamienny gotycki kościół parafialny pw. Św. Mikołaja, Muzeum Parafialne czy słupy zwane tatarskimi. To właśnie w Pruchniku kultywowany jest zwyczaj sądu i bicia Judasza. Trzeba koniecznie odwiedzić to miasteczko i posmakować regionalnego wypieku, jakim jest kukiełka.

5

Warto odwiedzić Szlak Architektury Drewnianej, który przeniesie zwiedzającego w drewniany świat wypełniony obiektami sakralnymi (cerkwie, kościoły, kaplice i dzwonnice), jak i budownictwa mieszkalnego (chałupy, spichlerze i studnie). Ocalałe cudem z zawieruch wojennych i ognia drewniane obiekty tego szlaku nadal żyją rytmem swego przeznaczenia prezentujący dorobek i twórczość ludowych mistrzów.

6

Rewelacją na skalę europejską i mocno poza nią wykraczając jest Ołtarz Relikwii Świętych w kościele Panny Marii przy konwencie oo. Dominikanów w Jarosławiu. Z pewnością zaskoczy odwiedzających prawie 200 relikwii świętych i błogosławionych umieszczonych w tym unikatowym ołtarzu. Widok kompletnego kośćca św. Teofila ubranego w szaty biskupie zapiera dech w piersiach.

7

Na mapie turystycznej powiatu odnaleźć można liczne szlaki piesze i rowerowe, którymi można bezpiecznie wędrować. Są to: Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Chasydzki, Podkarpacki Szlak Winnic, Międzynarodowy Szlak Śladami Aleksandra Fredry, Międzynarodowy Szlak Rowerowy Jarosław - Użgorod, Szlak Kupiecki Via Regia czy Droga św. Jakuba.

8

Wielkim atutem turystycznym powiatu jest miejscowość Radawa posiadająca niespotykany mikroklimat, położona w lasach sosnowych nad rzeką Lubaczówką. Przyciąga tych którzy cenią sobie: piękno, ciszę, bogactwo flory i fauny, czyste nieskażone powietrze, wypoczynek nad wodą. Atrakcyjne walory krajobrazowe dostarczy 3.5 km ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Łapajówka-Radawa.

9

Turystyka pielgrzymkowa na Ziemi Jarosławskiej zakorzeniona jest od setek lat dzięki licznym ośrodkom kultu religijnego i pątniczym Sanktuariom Maryjnym obrządku rzymsko- i greckokatolickiego. Rzesze pielgrzymów przybywają całorocznie do słynących cudami Sanktuariów w Jarosławiu, Chłopicach, Tuligłowach czy Jodłówce.

10

Powiat Jarosławski jest szczególnym miejscem, gdzie odbywa się wiele imprez cyklicznych w których należy wziąć udział: Jarmark Sztuki Ludowej - Pruchnickie Sochaczki, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej - Pieśń Naszych Korzeni, Zlot Motocyklowy w Radawie, Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy im. Rogerio Dentello, Zlot Rowerowy im. gen. Marka Papały...Mapa powiatu

Kliknij obszar mapy aby przejść do wybranych informacji...

Warto zobaczyć...

Pobierz prezentację multimedialną naszego powiatu

prezentacja1  

Betlejem

Przysiółek Rudołowic do którego zdążają jarosławscy turyści w strojach kolędniczych niosąc porą nocną Betlejemskie światełko pokoju w ramach rajdu Z Betlejem do Betlejem.

Borusz

Wczesnośredniowieczne grodzisko obronne z okresu wędrówki ludów w IV i V w. n.e. Tajemnicze grodzisko owiane licznymi legendami znajduje się wzgórzu 383 m w kompleksie leśnym Wola Węgierska - Tuligłowy.

Kurhany

Kilka zrekonstruowanych stanowisk starożytnych mogił kultury ceramiki sznurowej i mierzanowickiej sprzed 2500 lat przed naszą erą. Ulokowane są w kompleksie leśnym Średnia (Nadleśnictwo Krzywcza i Kańczuga)

Lotnisko

Lotnisko Aeroklubu Ziemia Jarosławska, znajduje się w miejscowości Laszki.
www.aeroklub.jaroslaw.pl

Mechowa Góra 446 m

Najwyższy szczyt powiatu jarosławskiego. Wzniesienie górujące nad Jodłówką owiane jest niewyjaśnioną tajemnicą z okresu II wojny światowej.

Surochów

Miejsce urodzin komediopisarza Aleksandra Fredry herbu Bończa. Miejscowość leżąca na Międzynarodowym szlaku śladami Aleksandra Fredry.

Sośnica

XVI wieczne ruiny ceglanego dworu rozbudowanego do rangi zamku obronnego.

Winnice

Doświadczalna Winnica Węgrzyn oraz Winnica Steckich  - znajdują się w miejscowości Wola Węgierska, zaś Winnica Na Bramie - w Jarosławiu. Winnice leżą na Podkarpackim Szlaku Winnic.

Znaki tatarskie

To kamienne słupy graniaste lub ceglane kilkumetrowej wysokości, wchodzące w skład sytemu informowania o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Przypuszczalnie mogły powstać w czasach napadów Tatarów. Dwa kamienne słupy znajdują się w Pruchniku, jeden ceglany w Jarosławiu przy ul. Grodziszczańskiej.


Starostwo Powiatowe Jarosław ul. Jana Pawła II 17 37-500 Jarosławtel: +48 16 624 62 00fax: +48 16 624 62 49 realizacja: nexim.net