wtorek, 21 Kwi, 2015
   
Rozmiar tekstu
Walory turystyczne

Walory turystyczne

Powiat Jarosławski – warto nas odwiedzić!

Opracował:  Jacek Hołub - przewodnik terenowy

Są takie regiony, które potencjalny turysta musi odwiedzić. Nie ulega wątpliwości, że takim miejscem położonym w województwie podkarpackim jest  Powiat Jarosławski. Czysty ekologicznie teren, niepowtarzalne krajobrazy Pogórza Dynowskiego - potocznie zwanego Małymi Bieszczadami, są idealnym miejscem dla każdego turysty. Szlaki turystyczne piesze i rowerowe wiodące przez malownicze tereny Powiatu Jarosławskiego zachęcają do skorzystania z tej formy turystyki. Każda z miejscowości posiada ciekawe zabytki kultury materialnej.

1. Jarosław - stolica powiatu, miasto o ponad 600-letniej  historii, dawniej położone na ruchliwych szlakach handlowych, słynące w XVI i XVII wieku z międzynarodowych jarmarków, dziś jest znaczącym ośrodkiem administracyjno-gospodarczym i ważnym węzłem komunikacyjnym. Wizytówką miasta, uznawaną przez znawców historii za jedną z pereł renesansu, jest Kamienica Orsettich.

2. Rzeka San - w XVII i XVIII wieku wykorzystywana była jako ważny szlak wodny do transportu towarów. Dziś jej nurt jeszcze ekologicznie czysty, daje możliwość rekreacji, uprawiania sportów wodnych i wędkowania. Warto popłynąć kajakiem z jej prądem, jak i prawym dopływem - rzeką Lubaczówką.

3. Pruchnik to unikalny, urbanistyczny zespół zabudowy małomiasteczkowej, drewnianych domów z charakterystycznymi podcieniami wspartymi na słupach. Około 40 domów zbudowanych zostało w 2 połowie XIX w., a jest i kilka starszych. Klimat dawnego galicyjskiego miasteczka uzupełnia kamienny gotycki kościół parafialny pw. Św. Mikołaja, Muzeum Parafialne czy słupy zwane tatarskimi. To właśnie w Pruchniku kultywowany jest zwyczaj sądu i bicia Judasza. Trzeba koniecznie odwiedzić to miasteczko i posmakować regionalnego wypieku, jakim jest kukiełka.

4. Warto także odwiedzić Szlak Architektury Drewnianej, który przeniesie zwiedzającego w drewniany świat wypełniony obiektami sakralnymi (cerkwie, kościoły, kaplice i dzwonnice), jak i budownictwa mieszkalnego (chałupy, spichlerze i studnie).

5. Turystyka pielgrzymkowa na Ziemi Jarosławskiej zakorzeniona jest od setek lat dzięki licznym ośrodkom kultu religijnego i pątniczym Sanktuariom Maryjnym obrządku rzymsko- i greckokatolickiego. Rzesze pielgrzymów przybywają całorocznie do słynących cudami Sanktuariów w Jarosławiu, Chłopicach, Tuligłowach czy Jodłówce.

6. W kościele Panny Marii przy konwencie oo. Dominikanów w Jarosławiu znajduje się Ołtarz Relikwii Świętych. Z pewnością zaskoczy odwiedzających prawie 200 relikwii świętych i błogosławionych umieszczonych w tym unikatowym ołtarzu.

7. Na mapie turystycznej powiatu odnaleźć można liczne szlaki piesze i rowerowe, którymi można bezpiecznie wędrować. Są to: Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Chasydzki, Podkarpacki Szlak Winnic, Międzynarodowy Szlak Śladami Aleksandra Fredry, Międzynarodowy Szlak Rowerowy Jarosław - Użgorod, Szlak Kupiecki Via Regia czy Droga św. Jakuba.

8. Wielkim atutem turystycznym powiatu jest miejscowość Radawa posiadająca niespotykany mikroklimat, położona w lasach sosnowych nad rzeką Lubaczówką. Przyciąga tych, którzy cenią sobie piękno, ciszę, bogactwo flory i fauny, czyste nieskażone powietrze, wypoczynek nad wodą. Atrakcyjne walory krajobrazowe dostarczy 3.5 km ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Łapajówka-Radawa.

9. W Powiecie Jarosławskim odbywa się wiele ciekawych imprez cyklicznych: Jarmark Sztuki Ludowej - Pruchnickie Sochaczki, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej - Pieśń Naszych Korzeni, Zlot Motocyklowy w Radawie, Zlot Rowerowy im. gen. Marka Papały i in.

 


Mapa powiatu

Kliknij obszar mapy aby przejść do wybranych informacji...

Warto zobaczyć...

Betlejem

Przysiółek Rudołowic do którego zdążają jarosławscy turyści w strojach kolędniczych niosąc porą nocną Betlejemskie światełko pokoju w ramach rajdu Z Betlejem do Betlejem.

Borusz

Wczesnośredniowieczne grodzisko obronne z okresu wędrówki ludów w IV i V w. n.e. Tajemnicze grodzisko owiane licznymi legendami znajduje się wzgórzu 383 m w kompleksie leśnym Wola Węgierska - Tuligłowy.

Kurhany

Kilka zrekonstruowanych stanowisk starożytnych mogił kultury ceramiki sznurowej i mierzanowickiej sprzed 2500 lat przed naszą erą. Ulokowane są w kompleksie leśnym Średnia (Nadleśnictwo Krzywcza i Kańczuga)

Lotnisko

Lotnisko Aeroklubu Ziemia Jarosławska, znajduje się w miejscowości Laszki.
www.aeroklub.jaroslaw.pl

Mechowa Góra 446 m

Najwyższy szczyt powiatu jarosławskiego. Wzniesienie górujące nad Jodłówką owiane jest niewyjaśnioną tajemnicą z okresu II wojny światowej.

Surochów

Miejsce urodzin komediopisarza Aleksandra Fredry herbu Bończa. Miejscowość leżąca na Międzynarodowym szlaku śladami Aleksandra Fredry.

Sośnica

XVI wieczne ruiny ceglanego dworu rozbudowanego do rangi zamku obronnego.

Winnice

Doświadczalna Winnica Węgrzyn oraz Winnica Steckich  - znajdują się w miejscowości Wola Węgierska, zaś Winnica Na Bramie - w Jarosławiu. Winnice leżą na Podkarpackim Szlaku Winnic.

Znaki tatarskie

To kamienne słupy graniaste lub ceglane kilkumetrowej wysokości, wchodzące w skład sytemu informowania o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Przypuszczalnie mogły powstać w czasach napadów Tatarów. Dwa kamienne słupy znajdują się w Pruchniku, jeden ceglany w Jarosławiu przy ul. Grodziszczańskiej.


Starostwo Powiatowe Jarosław ul. Jana Pawła II 17 37-500 Jarosławtel: +48 16 624 62 00fax: +48 16 624 62 49 realizacja: nexim.net