Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Zaproszenie zostało przyjęte

Starosta Jerzy Batycki zaprosił na ten koncert  wszystkich chętnych. Zaproszenie zostało przyjęte.  Z wielką radością. Przez kilkaset osób. Bo, czy można sobie wyobrazić fakt, że ktoś mógłby zrezygnować z tak niepowtarzalnego przeżycia emocjonalnego, artystycznego i religijnego?

„Nicolaus”. Chór i  Orkiestra.  Piękne i twórcze połączenie talentu muzycznego i śpiewaczego. Dzięki  niezwykłej pasji i ogromnej  pracy organizatorskiej możliwe było utworzenie tej artystycznej formacji. A wszystko zaczęło się w październiku 2004 roku. Wówczas Chór tworzyło 18 osób. W rok później było już  46 śpiewających osób.

To niezwykły przykład  przebojowości. Dyrygent Zdzisław Magoń przedstawił ideę powołania do życia zespołu śpiewaczego proboszczowi parafii pw. św. Mikołaja  Biskupa  w Kraczkowej księdzu Mieczysławowi Biziorowi. Aprobata była pełna i natychmiastowa

Ten Chór wespół z Orkiestrą to egzemplifikacja  najwyższych umiejętności sztuki wokalnej   i instrumentalnej. Można się było o tym przekonać w czwartek, w uroczystość Objawienia Pańskiego w kościele pw. św. Stanisława    i św. Mikołaja w Jarosławiu. „Nicolaus” wystąpił z koncertem kolęd w ramach cyklu „Starosta Jarosławski Jerzy Batycki zaprasza”.

Podczas koncertu kilkudziesięciu artystów wykonało polskie, góralskie i międzynarodowe kolędy w  świątyni, która obchodzić będzie 400 –lecie sprowadzenia ss. Benedyktynek do Jarosławia,  wiele ciepłych słów do zebranych i artystów  skierował starosta Jerzy Batycki.   Gospodarz Ośrodka Formacji   i Kultury Chrześcijańskiej ks. Marek Pieńkowski  także nie krył radości podkreślając, że ten szczególny wieczór inauguruje wejście nie tylko w Nowy 2011 Rok, ale także w nowe doświadczenie współpracy ze Starostwem Powiatowym.

Jeżeli gdzieś jest banalizowane poczucie estetyki i atencji dla kultury wysokiej, to na pewno nie na Ziemi Jarosławskiej. Bo tu i święci Pańscy i greckie Muzy przywołują najlepszych z najlepszych, także reprezentujący mistrzowski warsztat, chociaż z istoty samej, amatorski (sic !) Chór i Zespół „Nicolaus”. Sympatyczni artyści wzmacniają poziom pięknego śpiewu i porywającego brzmienia smyczków, fletów i innych instrumentów. Udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach i przeglądach, w koncertach uświetniających pamięć Jana Pawła II, rejestracja płyt pt.”W drodze do Domu Ojca” zawierających między innymi jedyne w swoim rodzaju  nagrania „Mszy C-dur D. 452”  Franciszka Schuberta, „Lacrimosy” Mozarta, czy  „Mszy G-dur” Schuberta  - to tylko część sukcesów artystów  z Kraczkowej. Jak oznajmił dyrygent Chóru i Orkiestry bardzo realne są koncerty formacji „Nicolaus” w Bazylice św. Piotra i innych świątyniach Rzymu.

Za przeżycia, które zachowamy na długo, za wspólne odczytywanie prawdy   o Dzieciątku Panu Staroście  Jerzemu Batyckiemu i ks. Markowi Pieńkowskiemu – ukłony najniższe.  Chciałoby się powtórzyć za ks. Markiem Sochoniem: „Dobro przychodzi do ludzi, którzy w nie wierzą”.

Tekst i zdjęcia: Henryk Grymuza


„Nicolaus” from Powiat Jarosławski on Vimeo.


Kliknij aby posłuchać tekstu