Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Początek remontu budynku dla Powiatowego Ogniska Baletowego

Na potrzeby Powiatowego Ogniska Baletowego zostanie zmodernizowany zabytkowy budynek przy ul. Jana Hetmana Tarnowskiego 1 w Jarosławiu. Przypomnijmy, że w 2008 r. budynek został zwrócony Gminie Żydowskiej i jego właścicielem została Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W 2017 r. władze samorządowe Powiatu Jarosławskiego zdecydowały z kolei o jego zakupie na rzecz działalności edukacyjno-kulturalnej, po półrocznych negocjacjach, za kwotę 500 tys. złotych.

Budynek to neoklasycystyczny gmach Stowarzyszenia Rękodzielników Żydowskich „Jad Charuzim”, wzniesiony według projektu S. Kormana w latach 1907–1912. W wojewódzkim rejestrze zabytków jest od 1984 r. Teraz będzie remontowany i przebudowywany. Starostwo Powiatowe w Jarosławiu rozpoczęło właśnie poszukiwanie wykonawcy.

- Planujemy, że do tego budynku powróci Powiatowe Ognisko Baletowe – wyjaśnia starosta jarosławski Stanisław Kłopot. – Ten budynek to wspaniały zabytek, symbol miasta i powiatu. Dodatkowe pieniądze na remont chcemy pozyskać także z funduszy zewnętrznych.

Prace mają objąć m.in. wykonanie ścian działowych i montaż stolarki drzwiowej, wykonanie podestu na poddaszu oraz dach, czyli wymianę więźby, nowe pokrycie dachowe, orynnowanie oraz wymianę stolarki okiennej. Zmodernizowane zostaną również wszystkie instalacje. Inwestycja powinna się zakończyć w maju przyszłego roku.


Kliknij aby posłuchać tekstu